Ciasta Świąt Bożego Narodzenia

Placki, ciasta, ciasteczka, cukierki… Obok ryb, sałatek czy zup, trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez świątecznych wypieków. Uwielbiają je zarówno młodsi, jak i starsi, a z wigilijnego stołu to ciasta często znikają najszybciej. Jakie ciasta są wręcz obowiązkowe na bożonarodzeniowym stole?  Których ciast nie może zabraknąć w święta Bożego Narodzenia?W tym miejscu należy zacząć od makowca, który w równym stopniu kojarzy się z Świętami Bożego Narodzenia co czerwony barszcz z uszkami czy smażony karp.
Makowiec królewski, zwany również pod nazwą rolada makowa, może być sporządzany z serem czy biszkoptem, z dużą ilością maku, bakalii, polany białą polewą z dodatkiem kandyzowanej pomarańczowej skórki. Makowiec na świątecznym stole musi się pojawić, przygotowany samodzielnie, bądź też zakupiony w sklepie, w których to oferta w okresie przedświątecznym jest w ten rodzaj ciasta bardzo bogata. Według ludowych wierzeń mak spożywany w Wigilię Bożego Narodzenia miał zapewniać szczęście, zaś dziewczyny tarły mak na Wigilię aby rychło wyjść za mąż. . W tradycji chrześcijańskiej mak – roślina, która zawiera w makówce tysiące nasion – jest symbolem urodzaju i płodności oraz spokojnego snu.










Mianem króla świątecznych stołów w Polsce można by także obwołać sernik, a bogactwo jego rodzajów jest tak duże jak wyobraźnia polskich gospodyń, że wymienić tylko wiedeński, na herbatnikach, z czekoladą bądź na zimno. Bardzo sycący, trafiający w gusta niemalże każdego.





Swoje znaczenie ma też podawane w wielu regionach wigilijne ciasto -słodki kołacz. Kołacze to dawne określenie ciasta obrzędowego; nazwa pochodzi od koła, co wskazuje na bezpośredni związek z kultem solarnym. - Koło było symbolem szczęścia, powodzenia - stąd nazwa kołacz.







Na świątecznym stole nie może zabraknąć piernika zwanego również miodownikiem, tym bardziej, że nie jest to ciasto skomplikowane do upieczenia. Rodzajów, podobnie jak w przypadku sernika, również jest mnóstwo, m.in. z jabłkami, powidłami, czy tradycyjny z orzechami.








Drobne wyroby cukiernicze wyrabiane z ciasta piernikowego to pierniczki świąteczne przygotowywane  w różnych kształtach i wykończeniach dekoracyjnych. Przepisów na pierniczki jest wiele, trudno wśród nich wybrać najlepszy. Jedni stawiają na szybkość wykonania, inni na niską cenę składników. Oba czynniki są istotne, jednak aby efekt smakowy był naprawdę doskonały, warto choć raz w roku postawić na tradycyjny sposób przygotowania ciasta. Odnośnie orzechów, są one dodatkowym składnikiem wielu świątecznych ciast chętnie konsumowanych przez całe rodziny. Kompozycje mogą się różnić, niektóre są wzbogacone o dodatki owoców, niektóre z kolei charakteryzuje gruba warstwa pysznej czekoladowej bądź śmietanowej masy. Tym, którzy lubią nowe pomysły w kuchni, polecamy wypieki wzorowane na ich batonowych odpowiednikach – ciasta „Milky Way”, „Trzy Bit”, lub też rozpływające się w ustach „Tiramisu” czy „Raffaello”. Taki deser po świątecznej „wyżerce” jest w stanie ukoić podniebienie każdego.


Święta to  czas, w którym możemy sobie nieco pofolgować, zapomnieć o wszelkich ograniczeniach, bo w końcu niebawem Nowy Rok, a co za tym idzie, nowe postanowienia.W święta jedzą wszyscy i trudno odmówić sobie tej przyjemności, tym bardziej, gdy na stole nie można opędzić się od pyszności. Większość świątecznych potraw jest bardziej kaloryczna i bardziej tłusta niż to, co się spożywa na co dzień. Duża ilość świąt i ich charakter, który polega głównie na zasiadywaniu przy stole i objadaniu się, powoduje, że łatwo nam jest zrezygnować i zapomnieć o zdrowym odżywianiu. Aby wspomóc organizm w czasie Świąt należy dużo spacerować i starać się unikać wielogodzinnego zasiadania za stołem. Najlepsze efekty przyniesie powrót do zdrowych zachowań i przyzwyczajeń, które się praktykowało przed świętami oraz do codziennych ćwiczeń.

Cudownych białych, miłych, radosnych, pogodnych, spokojnych, zdrowych Świąt……


Przygotowała: Anna Czyż

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

Łączna liczba wyświetleń